Bademcik İltihabı Nedir?

Bademcikler her bir tarafta birer adet olmak üzere boğazın arka kısmında kenarlarda bulunan, görüntüsü bademi andıran, oval şekilli dokulardır. Bademciklerin boyutları kişiden kişiye değişir. Ergenlik döneminden sonra bademciklerin boyutları genellikle giderek küçülür.

Bademcik iltihabi kimlerde görülür?

Bademcik iltihabından en sık 3-15 yaş arasındaki çocuklar etkilenir. Bademciklere özellikle çocukluk döneminde rastlanır. Erişkinlerde ve hatta yaşlılarda da bademcik iltihabı görülebilir. Her yıl tam olarak kaç kişinin bademcik iltihabına yakalandığını belirlemek çok güçtür. Hemen herkesin hayatında en az bir kez bademcik iltihabından etkilendiği söylenebilir.

Bademcik iltihabı bulaşıcı mıdır?

Bademcik iltihabı bulaşıcıdır. Bademcik iltihabına sebep olan mikroplar, çocuk yuvaları, kreşler, okullar, bakım evleri, iş yerleri, yurtlar gibi çok sayıda insanın bulunduğu, havalandırması kötü, kalabalık yerlerde kolaylıkla yayılabilir. Mikroplar, oyuncak, kitap, kalem, defter, telefon, bilgisayar, televizyon kumandası, kapı kolu, bardak gibi birçok eşyanın yüzeyinde de bulunabilir. Bu yüzden hasta olan kişilerden ve kalabalık yerlerden mümkün olduğu kadar uzak durulması, kapalı mekanların iyi havalandırılması, ellerin sık yıkanması hastalıktan korunmak için çok önemlidir.

Bademcik iltihabının belirtileri nelerdir?

Bademcik iltihabının klasik belirtisi boğaz ağrısıdır. Boğaz ağrısıyla birlikte ateş, yutma güçlüğü ve boyunda şişkinlik görülebilir. Bunlarla birlikte iştahsızlık, beslenme bozukluğu, salya, ağız kokusu, seste değişiklik, çeneyi açmakta güçlülük, bulantı, ishal, baş ağrısı, burun akıntısı, öksürük, gözlerde kızarıklık gibi belirtiler olabilir. 

Boğaz ağrısına burun akıntısı, öksürük, hapşırıkların eşlik ediyor olması, soğuk algınlığında olduğu gibi hastalığın virüs kaynaklı olduğunu gösterir.

Genç erişkinlerde renfeksiyöz mononükleozis adı verilen virüs kaynaklı bir enfeksiyon nedeniyle şiddetli bademcik iltihabı ile birlikte boyunda ve vücuttaki diğer lenf bezlerinde şişlikler görülebilir.

Bademcik iltihabı tanısı nasıl konur?

Bademcik iltihabı tanısını koymak için genellikle muayene yeterlidir. Bademcik iltihabında bademcikler normalde olduklarından daha şiş ve kızarık görünür. Boğazda ve yumuşak damakta toplu iğne başı büyüklüğünde kırmızı kanama odakları, boyunda lenf bezi kaynaklı şişliklere rastlanabilir. Enfeksiyonun derecesini ve niteliğini anlamak ve bakteri kaynaklı enfeksiyon olup olmadığını değerlendirmek için bazı durumlarda kan testleri yapılması gerekebilir. 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.